poniedziałek, 15 maja 2017

Japońskie sklepy z figurkami

Zamiast recenzji postanowiłam napisać post, o którym myślałam od jakiegoś czasu. A mianowicie odnośnie japońskich sklepów z figurkami, co nam oferują, jakie mają formy przesyłki, jak mogą nam pomóc w ciężkich chwilach i czy anulują nam zamówienie od tak.  Pomysł na notkę powstał, kiedy zobaczyłam, jak często ludzie pytają się o  tego typu informacje. Teraz będzie wszystko w jednym miejscu!

Co zamówimy
Praktycznie wszystko, od najmniejszego stuffu do największego. Wszelkie breloczki, ręczniki, plakaty, teczki czy też papier toaletowy z naszą ulubioną postacią znajdziemy właśnie tutaj. Niestety, jeżeli jakaś figurka jest limitowana, to tutaj jej nie znajdziemy, no chyba że Ami i dana firma figurkowa sporządziła deal z Ami i sprzedają daną rzecz limitowanie tylko na AmiAmi i ewentualnie jeszcze innym sklepie, podanym w informacji o danej rzeczy.
Wspominałam już o tym w poście o używkach, na Ami również dostaniemy rzeczy używane, nie tylko figurki ale i różne goodsy.

Restrykcje odnośnie wysyłki

Dużo ich nie ma, ale jedna jest bardzo irytująca, a mianowicie jeżeli mamy zamówienie powyżej 8000 jenów, to nie możemy wybrać przesyłki najtańszej czyli SAL, dla Polski to oczywiście SAL nierejestrowany.  Dla mnie jest to duży minus, ponieważ to moja ulubiona forma wysyłki

Pomoc

AmiAmi oczywiście odpowie nam w języku angielskim na wszelkie pytania. Osobiście dziwię się, że jeszcze mnie nie zablokowali za miliony pytań, ale no,  widzą we mnie kasę xD.
Obsługa Ami odpowiada dość szybko, oczywiście musimy wziąć pod uwagę różnicę w czasie między Polską a Japonią.
Chyba jedno z ważniejszych pytań, jakie oczekujemy to: czy AmiAmi usuwa zamówienia. Teoretycznie nie, ale jak do nich napiszemy odpowiednio wcześnie i podamy jakiś powód usunięcia zamówienia to raczej pójdą nam na rękę. Zaznaczam, że raczej. I najważniejsze: nigdy tego nie nadużywamy.  Jeżeli miesiąc po miesiącu będziemy usuwać zamówienia, to Ami bez regretu nas zbanują.

Łączenie zamówień

Tylko i wyłącznie zamówienia, które są w tym samym miesiącu. Jeżeli mamy preorder figurki na listopad, a druga na grudzień, to ni hu hu tego nie połączycie, chociaż byście do nich płakali przez telefon. Inną sytuacją będzie, jeżeli ta figurka z listopada przesunie się na grudzień, to wtedy już ok. Acz jak ta z grudnia przesunie się na styczeń, to już nie xD. I w ten sposób to działa. 
Łączymy zamówienia SAMI. RĘCZNIE. WŁASNYMI RENCOMA. System za nas tego nie zrobi.
Jeżeli chcemy zamówić rzeczy, które są od ręki dostępne, to również możemy je połączyć albo same ze sobą (ody dwa, trzy itemy dostępne od ręki), albo z preorderem, który będzie wychodzić w miesiącu w którym zamawiamy rzecz od ręki. Czyli jest sobie maj, paczam Ami, jest coś co chcę od ręki, a akurat okazuje się, że na maj mam preorder i jeszcze nie dostałam rachunku. No to łącze i wysyłka bardziej się opyla.

Płatność

W jenach japońskich, dopiero kiedy zamówienie będzie gotowe do wysyłki, czyli jak zamawiamy preorde na grudzień, to w grudniu dopiero zapłacimy. Nie ma możliwości wcześniejszej wpłaty.

Wysyłka

AmiAmi akurat ma dość duży wybór jeżeli chodzi o rodzaje wysyłek:
SAL unregistered - najtańsza forma wysyłki, samolotem, jednak jest ona nierejestrowana (dla upamiętnienia wspomnę, że jeszcze x lat temu do Polski można było zamówić SAL rejestrowany, jednak Japończycy stwierdzili, że Polska taki bogaty kraj, to zabrońmy do nich SAL rejestrowanego, bo tak. A takie Francuzy to majo ._.). SAL idzie do nas od 7 (szok, ale zdarzały się takie anomalie) do nawet 60 dni. Oczywiście RACZEJ jest po dwóch/trzech tygodniach, ale jeżeli po tym czasie się nie zjawia, to nie ma co panikować, dopiero po upływie 60 dni możemy rzeczywiście trząść portkami, że coś jest nie tak i wtedy możemy pisać do Ami, że halo halo, moją paczkę porwało UFO.
AirMail - również wysyłka samolotem, jednak rejestrowana. Mniej więcej o 1000jpy droższa niż SAL, także różnica jest spora. AirMail zazwyczaj idzie od 7 do 21 dni, raczej dłużej mu nie schodzi. Przy AirMailu jest już troszkę większe prawdopodobieństwo opodatkowania naszej paczuszki niż przy SAL, ale pamiętajcie, że podateczek to nadal loteria i nigdy nie wiadomo, kiedy go dostaniemy. Jeżeli akurat dostaniecie, to może nie wiem, trzeba zagrać w lotka, bo macie szczęście w loterii akurat XDDDD?

Zarówno SAL nierejestrowany oraz AirMail mają zastrzeżenia odnośnie wagi i wielkości paczki. Waga nie może przekraczać 2kg, a wielkość to 90 cm (suma wszystkich boków).

SAL Parcel - rejestrowana przesyłka lotna (XD), która kosztuje dużo monet, ale jest dla zamówień powyżej 2kg. Tutaj paczunia idzie prędziuchnem, do 14 dni powinna do nas dojść.
EMS - kurier, który gna, łamiąc wszystkie przepisy drogowe, pędzi co sił aby do nas dostarczyć paczkę, oczywiście która najpierw musi trafić w ręce celników. EMS dojdzie do nas do 7 dni, kosztuje dużo, duże również prawdopodobieństwo cła, bo skoro stać nas na EMS to i stać nas na opłacenie cła. Proste i logiczne.
DHL - znana wszystkim firma kurierska, jeszcze droższa niż EMS, acz raczej szybsza, chociaż też mają na dostarczenie do 7 dni


Co zamówimy

BiJ raczej ma tylko preordery, nieczęsto zdarza im się mieć coś na stanie od tak. Zamówimy tutaj i figurki i różnego rodzaju stuff, jednak w bardzo ograniczonej formie, nie to co na Ami (czyt. nie znajdziemy tam każdej jednej pierdoły o jakiej zamarzyliśmy). BiJ bardzo również lubią dodawać limitowane na dany sklep figurki, oczywiście dodając odpowiednią marżę do tego, aczkolwiek często gęsto i tak to się lepiej opłaca niż bawić się z pośrednikami. BiJ posiada również dość dużą gamę figurek prize (te tańsze figurki producentów typy Banpresto, Sega, Taito itd.) w przedsprzedaży, jednak trzeba po nie biec, bo szybko uciekają. 
Nie mamy tutaj pre-owned.

Restrykcje odnośnie wysyłki

Na BiJ pojawiają się również restrykcje wysyłkowe - przy zamówieniach powyżej 5000 jpy możemy wybrać tylko rejestrowaną przesyłkę, a przy zamówieniach powyżej 15000 jpy - EMS nam pozostaje. Także troszkę niemiło, ale z drugiej strony BiJ jest bardziej pomocny dla użytkowników spoza Japonii, niż AmiAmi, ale o tym głośno mówić nie można

Pomoc

Jest kijowa XD. Jeżeli będziemy chcieli np zmienić adres do wysyłki, to raczej bezproblemowo (WAŻNE - najpierw trzeba dodać dany adres do swojej książki adresowej, a dopiero później pisać do nich, iż chcemy zmienić adres wysyłki), jednak jak już będziemy chcieli usunąć zamówienie... to ooooooj, nu nu nu, Pani chce nas oszukać, nu nu nu, nie usuniemy, bujaj się. Tak właśnie zostało zablokowane mi konto XD Także jak nie zapłacicie za preorder to wam zablokują konto, przynajmniej mnie tak zrobili. Z usuwaniem zamówień raczej jest problem. Odpowiadają na zapytania dość szybko. 

Łączenie zamówień

Zupełnie tak samo jak na AmiAmi.

Płatność

W jenach japońskich, albo od razu, albo kiedy zamówienie będzie gotowe do wysyłki. Na pewne rzeczy są jednak nałożone sankcje i trzeba płacić od razu, często tak jest z droższymi figurkami bądź z limitkami.

Wysyłka

Tutaj również jak na Ami, mamy praktycznie taki sam wybór (DHL nie ma, ale jest jakiś inny kurier), jednak proszę pamiętać o restrykcjach. 


Co zamówimy 

Tutaj również zamówimy przeróżne figurki oraz goodsy, jest ich więcej niż na BigInJapan, ale mniej niż na AmiAmi. Podobnie jak BiJ, na HLJ zamówimy figurki prize, również warto biec po nie, bo figurki prize mają bardzo ograniczoną ilość, ale... jeżeli chodzi o HLJ to jak coś zamówimy to nie mamy nigdy pewności, że rzeczywiście to dostaniemy, szczególnie właśnie w przypadku prize. HLJ ma skłonności do dawania więcej na preorder niż rzeczywiście może dostać i później jak przychodzi co do czego, to dostajemy maila, że soraski, ale producent nie przysłał nam tyle figurek ile u niego złożyliśmy zamówienia i no, musimy anulować ci zamówienie, no chyba że chcesz czekać z nadzieją, że może jednak dośle, albo ktoś się rozmyśli i akurat uda ci się zdobyć daną figurkę. Tutaj działa kolejność 'kto pierwszy ten lepszy', czyli im szybciej nam się uda zamówić, tym mamy większą nadzieję, że jednak dostaniemy tę naszą wymarzoną 'tanią' figurkę.
HLJ nie posiada pre-owned.
Na HLJ zaś dostaniemy różne inne rzeczy, np. związane z kulturą japońską (np. mała makieta Tokio czy jakiś mini zameczek) czy też kosmetyki. 

Restrykcje odnośnie wysyłki

Jako takich nie ma. 

Pomoc

Jeżeli chodzi o odpowiadanie na zapytania, jest dość sprawne. Usuwanie zamówienia możemy kontrolować sami, bez żadnego problemu. Tutaj największy plus HLJ - nie ma ograniczeń w usuwaniu zamówienia. 

Łączenie zamówień

HLJ wyszło z fajną inicjatywa 'private warehouse', czyli taki nasz mały kącik, gdzie możemy przetrzymywać rzeczy nawet do dwóch miesięcy. Przykładowo, mamy jedną figurkę zamówioną na styczeń, a drugą na luty. Żeby zmniejszyć koszta wysyłki, chce je wysłać razem. Przy zamawianiu figurek musimy kliknąć na 'private warehouse' zamiast 'ship when available'. Jak już klikniemy i dalej będziemy zatwierdzać informacje, to nasze zamówienie trafi do tego naszego małego kącika przygód. Tam możemy łączyć bądź rozdzielać nasze zamówienia. Przy składaniu preorderu kliknęliśmy 'ship when available', a później okazało się, że chcemy coś jeszcze dodać i w sumie przydałoby się wrzucić to wszystko do warehouse? Nie ma problemu, możemy edytować zamówienie i wtedy wrzucić je do 'private warehouse'!

Płatność

W jenach japońskich przy wydaniu zamówienia, nie ma możliwości płatności wcześniej. Jeżeli wrzucamy rzecz do warehouse, to płacimy tylko za przedmiot, za przesyłkę dodatkowo zapłacimy, kiedy będziemy chcieli wysłać do nas rzecz.

Wysyłka

Na HLJ dostaniemy do wyboru albo SAL albo kuriera, nie ma tej oferty 'pomiędzy', czyli AirMaila, który ma nawet przystępną cenę (w porównaniu do EMS to na pewno), a mamy do niego numer przesyłki. Także tutaj mamy albo SAL nierejestrowany, albo Parcel dla większych wysyłek, albo EMS, DHL bądź FedEx.


Co zamówimy 

Przede wszystkim figurki, mało mniejszego stuffu, acz Nippon Yasan specjalizuje się w limitowanych figurkach/stuffie, który nie można gdzie indziej dostać poza zabawą z pośrednikiem. Oczywiście za dodatkowymi paroma jenami, acz zawsze to jakaś alternatywa dla tych, co nie lubią się bawić z pośrednikami (np dla mnie xd). 

Restrykcje odnośnie wysyłki

Żadnych

Pomoc

Raczej można się z nimi ugadać. Odnośnie anulowania zamówień: raczej nie mają z tym problemu, ale podkreślają, iż nie ma to się zdarzać zbyt często. Czyli jak raz na pół roku anulujemy zamówienie, a mamy u nich sporo zamówione, to raczej nie będą mieli problemu. Również kiedy dostajemy od nich rachunek, na który mamy do zapłaty 7 dni, widnieje tam informacja, iż jeżeli nie uiścimy opłaty w ciągu 7 dni to zamówienie zostanie usunięte. Kiedyś tak zrobiłam, usunęło się samo i nie mam z nimi problemów.

Łączenie zamówień 

Jak w przypadku BiJ i AA, NY oferuje łączenie tylko zamówień na dany miesiąc.

Płatność

Możemy zapłacić od razu albo przy wydaniu, aczkolwiek tylko preordery. Jeżeli coś jest już od ręki, to trzeba zapłacić od razu. Płatność w jenach, funtach, dolarach lub franku szwajcarskim. Nie muszę chyba wspominać, że tylko w jenach opłaca się płacić xD?

Wysyłka 

No tutaj mamy szereg różnych wysyłek jak w przypadku AmiAmi, ale i pojawiają się również inne opcje:
UPS - jeszcze inny kurier, drogi jak czort
Ferry - wysyłka morska, promem. Idealna dla paczek ciężkich, nie wybulimy miliona dzięki temu. Idzie długo, nawet do trzech miesięcy, ale mamy numer przesyłki
Transi-logistic - wysyłka lotna (XD), acz już z góry płacimy za podatek co daje nam pewność, że nie zdziwimy się przy odbiorze paczki. Ja temu nie ufam nadal, ale no, chodzą słuchy, że działa. Ale trzeba zapłacić troszku, dostajemy numer przesyłki. Powinno dojść do 10 dni

Na NY ceny wysyłki są podane od razu, często gęsto bardzo zawyżone


Co zamówimy 

Zarówno figurki jak i pierdółki, tak samo jak na AmiAmi. Akurat Hobby Search również czasami ma deal z danym wytwórcą figurek i jest ona wtedy dostępna 'tylko' na Hobby Search. Z innymi limitami, tak jak w przypadku AmiAmi, nie ma możliwości zamówienia.

Restrykcje odnośnie wysyłki

Żadnych

Pomoc

Akurat z HS nigdy się nie kontaktowałam, bo nie miałam potrzeby. Jeżeli chodzi o usuwanie zamówień, jest to możliwe w naszym panelu zamówienia, ale jeżeli dotyczy to preorderu, to możemy usunąć zamówienie do jednego tygodnia od czasu zaklepania go. Jeżeli zaś mówimy o rzeczach, które są na stanie, to:
przy zamówieniach złożonych w czasie 00.00 - 08.30, możemy anulować zamówienie do 8.30 tego samego dnia
przy zamówieniach złożonych w czasie 8.31 - 23.59, możemy anulować zamówienie do 8.30 dnia następnego.
Czas podawany w czasie japońskim

Łączenie zamówień

Podobnie jak na AA czy BiJ, możemy łączyć zamówienia z danego miesiąca.

Płatność

W jenach japońskich, kiedy to zamówienie jest gotowe do wysyłki. Nie ma możliwości wcześniejszej wpłaty.

Wysyłka

Tutaj tak jak w przypadku HLJ, HS trochę się zamknęło na wysyłki i oferuje nam albo SAL albo EMS. Także trzeba mieć to na uwadze

Posłowie

Na razie tylko te pięć sklepów, co dalej, to będzie już zależeć od was!
Myślę o recenzji bardzo intensywnie xD
BTW, Makkachin ma swojego fanpejdżyka, o TU, zapraszam do lajkowania :D
Hołpuje, że komuś się przyda ten mały poradnik :D
Sore ja~


8 komentarzy:

 1. Akurat z HLJ i Hobby Search zawsze brałem modele i w tym oni się specjalizują

  P.S. Ciesze się że znowu pościsz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ja nie przestałam nigdy pościć, jeno dżikana tyle nie ma, żeby pisać co tydzień :<

   Usuń
 2. Przydatny post! Szczególnie dyla takich nieogarów jak ja, hehe XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :D to właśnie taki post dla małych nieogarów xd <3

   Usuń
 3. Ja osobiście korzystam regularnie z amiami ze względu na airmail i dość niskie ceny. Kiedyś jeszcze za czasów rejestrowanego SALa przeskoczyłam na Hobby Search ale z jakiegoś niewiadomego powodu nadal nie oferuję airmaila. Gdy tylko Sal reg zniknął z oferty dla naszego kraju wysłałam do nich maila z zapytaniem czy mają zamiar włączyć airmaila do swoich wysyłek: odpowiedzieli, że pewnie tak. Sami wiecie ile lat temu to było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, jak to ze sklepami bywa, nie do końca ogarniają życie XD może kiedyś tam pykną AM, ale myślę, że jest to bardziej odległa przyszłość :x

   Usuń
 4. Bardzo fajny wpis! :D Dzięki niemu dużo dowiedziałam się o innych sklepach z którymi wcześniej nie miałam do czynienia. Ja osobiście zazwyczaj kupuję na amiami lub zamawiam swoje "skarby" z Niemieckich sklepów figurkowych. ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te Europejskie mają największą wadę - cenę xd

   Usuń